Soru:
Penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında topun ceza alanı dışına çıkıp kaleye girmesi gol olur mu?
Leslie Dsouza
2015-03-12 01:03:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında, top kale direğine çarpar ve ceza alanı dışında sallanır ve ardından herhangi bir oyuncuya dokunmadan kaleye geri dönerse, bu bir gol olarak kabul edilecek mi?

Mümkünse lütfen IFAB yasalarına referans sağlayın.

Bunun olabileceği bir durumu hayal etmeyi * gerçekten * zor buluyorum. Bunun gerçekte ne zaman gerçekleştiğine dair bir örneğiniz var mı, yoksa tamamen bir düşünce deneyi mi?
@PhilipKendall,, balonun ceza alanını terk etmesi gerçekten zorlaşıyor (bariz nedenlerden dolayı), ancak top kaleden daha az uzağa gittiğinde de benzer şeyler oldu. Http: //www.youtube.com/watch? V = 8fpydN6rejI, http: //www.youtube.com/watch?v=ab3WF_e-J8M. Son Dünya Kupası'nda da neredeyse bir örneği vardı
@ThomasDB Bu durumda hakemin ne yaptığını biliyor muyuz? Gol olmaması için herhangi bir sebep görmüyorum, ancak hakemin videoda bunu onayladığını görmüyorum.
Öyle görünüyor ki evet, ikinci video biraz daha uzun ve diğer takımın başka bir penaltı vuruşundan sonra kutlama yaptığını gösteriyor. Videonun kronolojik olarak doğru olduğunu varsayarsak, A takımı üst direğe vurur, B takımının kalecisi kutlama yapmaya başlar ancak top onun arkasından girer. A takımından o oyuncu ref sayıp saymadığını sorduktan sonra, hak onaylıyor gibi görünüyor. Metin şöyle diyor: "co (n) valida il gol", convalida, göründüğünü doğrulamak için İtalyanca.
Kaleciler, topun kalesine geri döndüğü kadar rüzgarlı bir yerde serbest vuruş yapabilirlerse, senaryonun olasılık alanı dahilinde olduğunu düşünürdüm. Gerçekten rüzgarlı bir gün, gerçekten sert vuruş, top kutudan geçerken sert bir şekilde ribaund atıyor, ancak zıplarken / yuvarlanırken geri mi savrulur?
Bir cevap:
Duncan
2015-03-12 02:42:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

2014/15 FIFA Oyun Kurallarının 55. sayfasında Penaltı Noktasından Şutlar prosedüründe

Aksi belirtilmedikçe, ilgili Oyun Kuralları ve Uluslararası FA Kurulu Kararları, penaltı noktasından vuruşlar yapılırken geçerlidir.

Bu, başka bir açıklama yapılmadığından, fazladan oyuncuların yerleştirilmesi haricinde Kural 14'ün (oyun sırasında geçerli Penaltı Vuruşları) bu durum için geçerli olduğu anlamına gelir.

45. sayfada Kural 14 (Penaltı Vuruşu) , atılan golle ilgili olarak şunu söylüyor:

Geçmeden önce bir gol verilir Kale direkleri arasında ve üst direğin altında top, kale direklerinden birine veya her ikisine ve / veya üst direğe ve / veya kaleciye temas eder.

...

Penaltı ne zaman hakem karar verir. Vuruş tamamlandı.

Yani, tanımladığınız durumda topun kale direğine / üst direğe çarpması, yere çarpması ve ardından kaleye geri dönmesi. Hakem vuruşun tamamlandığına karar vermedikçe bu gol olur. Eğer top ceza alanı dışına tamamen düşmüş olsaydı (çok olası değildir), hakemin topu kaleden çok uzak olduğu için patlatması mümkündür. Ama yapmamışsa, bu bir hedeftir.



Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...