Soru:
Voleybolda 6-0 oluşumunun evrimini ne tetikledi?
Rohit Vipin Mathews
2012-03-22 10:25:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çocukluğumdan beri voleybol oynuyorum. 4-2 dizilişiyle başladım (2 savunucu ve 4 saldırgan). Sonra 5-1'e geçtik. (yani 5 saldırgan ve 1 savunmacı)
Ama günümüzde 6-0 oynayan birkaç takım gördüm çünkü bu onlara her zaman 3 saldırgana sahip olma avantajı sağlıyor.

Artıları ve bu oluşumun eksileri? Takımlar, önceki trend olan 4-2'den 5-1'e olduğu gibi 5-1'den 6-1'e mi geçecek?

"Suçluları" "hücum oyuncuları" olarak değiştirdim, çünkü "suçlular" aslında "savunucuların" zıttı değildir ("suç işlemiş olanlar" anlamına gelir). Voleybol terminolojisine aşina değilim; daha spesifik bir terim var mı?
Spike veya spiker daha iyi olur diye düşünüyorum !! veya daha doğrusu saldırganlar !!
"Saldırganlar" muhtemelen en iyi terimdir - evrensel olarak sporda kullanılır. "Saldırgan oyuncular", genellikle saldırgan eylemler gerçekleştiren oyuncular olarak kabul edilebilir.
Bir cevap:
Xander
2012-03-26 16:47:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Burada harika bir gönderi buldum: http://home.earthlink.net/~tfakehany/system.html

Voleybol sistemleri sayısal olarak belirtilmiştir. Bir Voleybol sistemini sayılarla tanımlarken, ilk sayı öncelikle golcü olan oyuncuların sayısını gösterir ve ikinci sayı esas olarak pasör olan oyuncuların sayısını gösterir, örneğin: "4-2" bir hücumda, oyunculardan dördü mahkeme öncelikle smaçör, diğer ikisi ise pasördür. Ön sıradaki pasör aktif pasördür, kalan pasör ise defans oynar ve / veya kırık oyunlar kurar. Voleybolda kullanılan üç ana sistem vardır.

Birincisi yukarıda açıklandığı gibi "4-2" dir. Bu, daha düşük seviyeli takımlar için çok popülerdir çünkü basittir ve aktif pasör genellikle topu ayarlamak dışında hiçbir şey için endişelenmek zorunda değildir. SSCB kadın takımı 1989'da ABD takımına karşı "4-2" atsa da, lise seviyesinin üstündeki birkaç takım "4-2" yi kullanıyor, bu yüzden her şey mümkün. Bu sistemdeki zayıflık, ön sırada sadece iki birincil smaçör olması ve rakipte üç blokçu bulunmasıdır, bu nedenle savunma için büyük bir avantaj vardır.

Çoğu takımın istediği şey, üç vuruşa karşı üç vuruş yapmaktır. üç engelleyici hizalaması. "6-2" bunu sağlayabilir. Hepimiz kuralların sahada sekiz oyuncuya izin vermeyeceğini biliyoruz. Yani doğru bir şekilde, "6-2" sisteminde vuruş yapanlardan ikisi pasör olarak ikiye katlanır. "6-2" de aktif pasör arka sıradadır. Bu, ön sıradaki pasörün vuruşa konsantre olmasını sağlar. Bu, aktif pasörün ön sırada olduğu "4-2" sistemiyle uyumludur.

Top pas geçtiğinde, arka hat pasörü, savunma oynamak için arka sıraya dönmeden önce sete (penetrasyon adı verilen bir hareketle) ağa koşar. Top pas geçtiğinde, arka sıradaki pasör ağa koşacak ve diğer pasör vuruşa hazırlanırken set yapacaktır. Bir pasör her zaman ön sıradadır ve diğeri her zaman arka sıradadır. Hiçbir zaman önde veya arkada olmamalıdırlar.

Çoğu takım, "6-2" ve "4-2" sistemlerinin bir kombinasyonu olan "5-1" sistemini kullanır. Bugünkü oyunun karmaşıklığıyla birlikte, kolej ve uluslararası hücum takımlarının çoğu, hem ayar hem de vuruşta harika olan iki pasör bulmayı zor buldu. Ayrıca, iki ayarlayıcınız olduğunda, her üç dönüşte bir ayarlayıcının ritmi ile diğer ayarlayıcının ritmi arasında geçiş yapmak zor olabilir. Küba Milli takımı ve birkaç üst düzey kolej takımı, "6-2" yi yüksek rekabet düzeyinde kullanan tek takımlardır. Daha fazla sayıda orta ve düşük rekabetçi takım ve çoğu rekreasyon takımı "6-2" sistemini kullanır. Doğu Amerika Birleşik Devletleri'nde "6-2" genellikle "6-0" olarak adlandırılır. Bir "6-2" ve bir "6-0" arasındaki küçük fark, ayarlayıcı ve zıtın, sıraları değiştirdikçe ikame edilmesidir. Pasör ön sıraya gittiğinde, smaçör olmak yerine, yeni bir smaçör yerine geçer. Bu bir "6-2" dir çünkü sekiz oyuncu (6 2) kullanıyorsunuz. "6-0" da oyuncu değişikliği yoktur ve altı oyuncu (6 0) kullanırsınız.

Bunun yerine makaleyi özetleyebilir misiniz? % 80'ini kopyalamak biraz fazla görünüyor.
Yapabilirim, ama bu zaten bir özet. Bağlantının birkaç yıl içinde geçerli olup olmayacağını bilmiyordum, bu yüzden özeti kopyaladım.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...