Soru:
Tekler masa tenisinde, ITTF kurallarına uysa bile kasıtlı olarak aldatıcı hizmet vermek kötü sportmenlik olarak kabul edilir mi?
Mitch
2016-07-08 16:06:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ITTF El Kitabı 'na göre, köşegen servisler hakkındaki kural sadece çiftler için geçerlidir:

Top düşerken, servis atan oyuncu topa temas edecek şekilde vuracaktır önce kendi mahkemesi ve sonra doğrudan alıcının mahkemesine dokunur; çiftlerde, top arka arkaya servis atan ve karşılayan oyuncunun sağ yarı sahasına temas edecektir .

Tüm ITTF kurallarının uygulandığının varsayıldığı aşağıdaki örneği düşünün:

Çapraz olarak birkaç top / sayı servis ettim, ancak bir sonraki serviste Önceki servislerde sahip olduğum aynı duruş ve konumu koruyarak, topu masanın diğer tarafına servis et.

Bu, sportmenlik kötü olarak kabul edilir mi? Profesyoneller bunu maçlarda yapıyor mu? Örn. Görmek harika olur. bununla ilgili videolar, resmi maçlarda bunun nasıl olduğuna dair bir fikir edinmek için.

Görünüşe bakılırsa, aldatıcı bir servisin sportmenlik dışı sayılması için hiçbir neden göremiyorum. Servis kurallarına uyduğunuz sürece - top görünür, avuç içi düz ve yukarı dönük, top yeterince yükseğe çıkar, vs. - ve başka hiçbir sportmenlik söz konusu değildir - yani rakip gerçekten servis için hazırdır.
Bir cevap:
Tweakimp
2016-07-15 15:00:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hayır, rakibin spini okuyamaması için servisinizin mümkün olduğunca aldatıcı olmasını bile istiyorsunuz.

"İki aşamalı servis" kol / bilek hareketinin birinci veya ikinci aşamasında topun her aşama için farklı bir dönüş yönü ile sonuçlanması. İyi yaparsanız, rakip servisi okuyamaz çünkü hangi aşamada vurduğunuzu göremez.

Bu video Zhang Jike'ın (eski Dünya Şampiyonu) sarkaç servisinin iki aşamasını gösterir. (içeri ve dışarı hareketi nedeniyle sarkaç). https://youtu.be/QX_Il-gEBdQ?t=26s

Bu, sportmenliğin kötü bir işareti değil, Çiftler için kural sadece karşılayan takımın birbirlerinin önüne geçmemesi içindir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...