Soru:
Sıcak havada maraton koşarken yakıt doldurma stratejisi
Mr B
2015-04-12 19:12:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İki hafta sonra Londra Maratonu'nda koşacağım. Başlangıçta hedef sürem 4 saatin altında koşmaktı. Bu benim ilk maratonum ve eğitimim son iki haftaya kadar oldukça iyi gidiyordu.

Her Pazar uzun bir koşu yapıyorum. Yaptığım en uzun süre 29 KM (18 mil) ve zamanım 2 saat 34 dakikaydı ve km başına ortalama 5:19 (mil başına 8:34). Ayrıca iki hafta önce bir yarı maraton yaptım ve zamanım 1 saat 45 dakikaydı.

Hem yarı maraton hem de 29 bin zamanım, 4 saatin altında bir maraton koşabilmem gerektiğini gösteriyor (eğer daha hızlı değilse bazı hesap makinelerine).

En büyük koşum geçen Pazar 35k (22 mil) olacaktı. Yola çıkarken, normalden biraz daha sert olduğunu hissettim ama sadece kaba bir yama olacağını düşündüm, bu yüzden çok fazla dikkat etmemeye çalıştım. 21k işaretinde mücadele etmeye başladım. Uzun vadede daha önce deneyimlediğim hiçbir şeye benzemiyordu, hedef hızıma yakın hiçbir yerde koşamadım, efor seviyem oldukça yüksek geldi ancak km bölmelerim> 6 dakika / km idi. 25.6 km'de pes ettim ve koşumu bitirdim. Daha sonra, kötü şöhretli 'duvara' çarpmış olmam gerektiğini anladım. Koşmadan önce çok iyi bir kahvaltı yapmadım. Koşu boyunca üç adet High5 ISO Jeli aldım (amaç her 10.000'de bir tane yapmaktı).

Geçen Pazar günü yaşanan felaket koşunun ardından bugün tekrar 35.000'i denemeye karar verdim. Bu sefer koşumdan yaklaşık üç saat önce doyurucu bir kahvaltı yaptım; Yola çıkmadan yaklaşık bir saat önce 4 sosis ve yarım muz. Ayrıca ona giden saatlerde su yudumladı. Çiş rengine göre bol su içtiğimi biliyordum.

Önceki uzun koşularıma göre daha kolay bir hızda ilerlemek amacıyla yola çıktım. Çaba seviyesini nispeten düşük tuttu ve kaba bir 5k açılışından sonra kendimi oldukça iyi hissettim. Her 10 km'de bir jeller vardı ve genel olarak 21K aşamasında geçen haftaya göre çok daha iyi hissettim.

Ancak geçen hafta aynı sorunları 25.000'de yaşamaya başladım. Hızın düştüğünü hissedebiliyordum ve sadece hızdan bağımsız olarak koşmaya devam etmek fiziksel ve zihinsel olarak çok zorlaştı. 27k sınırında pes ettim :(

Geçtiğimiz hafta içinde Londra'da hava toparlandı. Bunlar güneşte yaptığım ilk uzun koşular ve biraz daha sıcak havalarda performansım üzerinde muazzam bir etki yaratmak için. PB ve 29k yarı maratonum soğuk, bulutlu günlerde koştu.

Her uzun koşudan sonra, hedef maraton süremi uzun koşunun nasıl hissettiğine ve Hızımı yaptım. Başlangıçtaki hedef zamanım 4: 30'un altındaydı, bu, herhangi bir eğitim yapmadan önceydi. Haftalar boyunca çoğunlukla 4'ün altındaydı, ancak yarı maratonumdan sonra 3:45 altındaydım. Son iki koşuda bu hedef zamanlardan herhangi biri belirlendi ve sanırım 4:30 altındaki ilk hedef zamanıma döndüm.

Durumuma göre sorularım:

  • Sıcak havanın etkileriyle nasıl başa çıkabilirim ve maraton sırasında performansım üzerindeki herhangi bir etkiyi nasıl en aza indirebilirim?
  • İnsanlar hangi yakıt sağlama stratejilerini tavsiye eder? Zipvit jeller de 51 gram içerdikleri için poşet başına karbonhidrat.
Bir cevap:
hhh
2016-05-18 12:32:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Maratonunuzu kısa kesen birçok faktör var. İlk olarak, ısı dağılımı daha kısa bir koşucuda uzun bir koşucuya göre daha iyidir (alan-hacim oranı daha kısaysa ısıyı aktarmak için daha büyüktür). İkincisi, sıcak ortam vücudunuzdan kilometrelerce koşmak gibi ekstra çaba gerektirir. İdeal çözüm, yarışmadan haftalar önce sıcak ortama alışmaktır. Son olarak, endişe verici olan şey, tutarlılık eksikliğine neden olabilecek sıcak havadaki deneyimsizliktir. Sıcak havalarda maraton koşmak için bu iklime ve mesafelere alışmanız gerekir.

Sıcak maraton yarışına sadece iki hafta kaldı

Vücudunuz henüz buna alışmadığı için fazladan ısı bir şekilde uzaklaştırılmalıdır. Ya hedeflerinizi azaltmanız (üretilen kaslardan daha az ısı) ya da vücudunuzu serinletmeniz gerekir, örneğin koşu duşları, yardım istasyonlarında vücudu soğutma ve daha fazla hidrasyon gibi. Riskler aşırı hidrasyon ve hiponatremi içerir, burada yorgunluk hissetmeye başlarsınız ve daha ağır vücut dizler gibi eklemlerde daha fazla ağrıya neden olabilir.

Daha sıcak yarış ortamında aşırı ısıyla başa çıkma stratejileri

  1. yardım istasyonlarında kendinizi sulayın

  2. Yarış sırasında daha fazla içmek: Fazla kilo, bacaklarınızın daha fazla çaba göstermesini gerektirir, ön kalçalarınız / kaval kemiğiniz başarısız olabilir. Yarıştan önce baldırları, bacakları ve bacakları gevşetin: geriye doğru yürüme / koşma vb. Daha fazlası buradan.

  3. hidrasyonunuzu diğerleri gibi yardım istasyonlarında planlayın jeller ve 20 km'den önce sulama yaparken daha sonra daha soğuk sulama

https://sports.stackexchange.com/questions/13718/how- adresinde yardım istasyonları planlaması hakkında daha fazla bilgi maraton sırasında-yardım istasyonlarında-hidrasyonu-yönetmek, aşırı hidrasyona karşı dehidrasyonun analiz edildiği zıt hidrasyon seviyeleri açısından ele alınmıştır.

Uzun vadeli

Görünüşe göre uzaklık temel sorununuz değil, tutarlılık. Tutarsızlık muhtemelen sıcak koşulardaki deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yarıştan 2 hafta önce daha yoğun bir eğitim olmalı ve büyük değişiklikler yapmak için çok az zamanınız var. Yarıştan sadece 1 hafta önce glikojen rezervlerini oluşturmak ve özellikle ön uyluk ve dizler üzerinde çalışmak önemlidir - özellikle de planınız hidrasyonda büyük değişiklikler yapmaksa. Vücudunuz bir saniyede daha fazla hidrasyona uyum sağlayamaz ve sulama da bir engel olabilir. Uzun vadede aşırı hidrasyon, önemli iz mineralleri tüketebilir. Bir sonraki koşuda, daha sıcak havada antrenman yapın veya bunu kıyafetlerle simüle edin.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...