Soru:
Bir sporu "ulusal spor" olarak tanımlamanın kriterleri nelerdir?
Ale
2013-12-21 18:18:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir sporu her Ülke için "ulusal spor" olarak tanımlayan "nesnel" kriterler veya kurallar (varsa) nelerdir?

ör. İtalya için ulusal spor (muhtemelen) futboldur, ancak onu tanımlamak için nesnel kriterler olup olmadığını bilmiyorum. Aslında, dünyadaki çoğu ülke için resmi bir Ulusal spor listesi olmadığını düşünüyorum

"Ulusal spor" için basit bir Google araması sonucu verir: http://en.wikipedia.org/wiki/National_sport
@DonLarynx bağlantısı, bir ulusal sporun kendi ülkesinde nasıl görüntülenebileceği hakkında bilgi içerir ... ya * fiili * (pratikte) ya da * de jure * (hukukta). * De facto * bir ulus içinde anlaşılırken * de jure * aslında bir ulusun yasasında belgelenmiştir (bkz. [Kanada] (http://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/N-16.7/page -1.html) örneğin).
Bununla birlikte, her ülkenin ulusal sporunun nasıl ortaya çıktığının inceliklerini tanımlamak [çok geniş] (http://sports.stackexchange.com/help/closed-questions), ancak bir ülkenin ulusal sporunun nasıl tanınabileceğini sormak makul bir şekilde- kapsamlı soru.
sadece çok geniş değil, aynı zamanda oldukça özneldir. Futbol (futbol) genellikle birçok Akdeniz ülkesinde en büyük spor olarak kabul edilir, ancak örneğin basketbol oynamış biri, futbolun ülkedeki tek ve tek ulusal spor olup olmadığı konusunda hemfikir olmayabilir.
Bir yan not olarak, modern futbolun geldiği yer olduğu için futbolun (bir anlamda) Birleşik Krallık dışında hiçbir yerde ulusal bir spor olamayacağını unutmamak gerekir. Floransalı futbolun ulusal bir spor olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak o zaman ülkenin başka yerlerinden İtalyanlar (örneğin Sicilya) bu ifadeye katılmayabilir. Sonuç olarak, bu sorunun gerçek bir cevabı olduğunu sanmıyorum.
@posdef Size katılıyorum, ancak davanızı sunma şekliniz sübjektif olmaktan çok görüşlü olmaya yöneliyor. Aksi takdirde, beyzbolun * fiili * ulusal spor olduğu yaygın olarak anlaşılsa da, Amerikan futbolu konusunda (popülaritesi nedeniyle) ABD için de aynı şey söylenebilir.
@edmastermind29 elbette ama _de facto_ ulusal spor nasıl tanımlanıyor, burada sorguladığım şey bu :)
bu nesnel bir kural değil
Iki yanıtlar:
Martyn Rushton
2013-12-30 03:07:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir ülkenin ulusal sporu, o ülkenin kültürüyle bağlantılı olma eğilimindedir. Çoğu Avrupa ülkesinde ulusal futbol (futbol) vardır ve Amerika'nın ulusal sporu beyzboldur. Bu o ülkede en çok oynanan spor değil, örneğin İngiltere'de en çok oynanan spor futboldur, ama kriket aslında bizim ulusal sporumuzdur.

Bir Ülkede birden fazla olabilir, örneğin ABD'de beyzbol ve Amerikan futbolu vardır.

Kriketin İngiltere'nin ulusal sporu olduğu iddiasını destekleyecek bir referansınız var mı? Öyle olmasını tercih etsem de, aslında futbol futbolu olduğu izlenimi altındaydım.
@Spinner - İngiltere'nin ulusal sporunun Kriket olduğunu biliyordum. Şimdi [Wikipedia] 'dan bir referans bulundu (http://en.wikipedia.org/wiki/National_sport)
Orada herhangi bir gerçek referans yok gibi görünüyor ama bir yerde yasalara aykırı olduğunu hayal ediyorum. İrlanda'da ulusal oyunlarımızın Hristiyanlıktan önce olduğunu ve bir zamanlar oyuncuların GAA oynadıklarında futbol veya ragbi oynamalarına izin verilmediğini biliyorum.
ezrafischer
2014-09-11 01:18:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı ülkelerde resmi, yasal ulusal sporlar vardır. Diğerleri, insanların ulusal spor olduğunu söylediği resmi olmayan sporlara sahiptir. Her iki grup için de kriterlerin şu faktörlerin bir kombinasyonu olduğunu söyleyebilirim:

  • Spor ülkede icat edilmiş olmalıydı. Örnek: lacrossein Kanada.
  • Spor son derece popüler olmalıdır. Örnek: kabaddi inBangladesh.
  • Popüler değilse, spor bazı kültürlerde "önemli" olmalı ve bu nedenle korumaya, canlandırmaya ve saygıya layık olmalıdır. Örnek: Meksika'da Charreada.
  • Mümkün olduğunda, spor, ideal olarak harika bir şekilde, ülke hakkında anlamlı bir şeyler aktarmalıdır. Örnek: İran'da Varzesh-e Bastani.

Resmi olmayan sporlar için mevcut popülerlik, resmi sporlardan daha büyük bir faktör olacaktır.

Bu konu hakkında daha fazla yazdım burada.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...