Soru:
Duyguların farklı spor türlerinde performans üzerindeki etkisini gösteren güçlü araştırmalar var mı?
Michael Lai
2015-06-15 06:41:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pek çok kişi sporcuların fiziksel dayanıklılığını ve özelliklerini tartışırken, "zihinsel dayanıklılığın" performansı, özellikle baskı altında veya insanların görünen fiziksel kapasitelerinin ötesinde performans gösterdiği zamanlarda nasıl etkileyebileceğine dair birçok anekdot kanıtı da vardır.

Spor tıbbının / araştırmasının bu alanı hakkında çok fazla literatür olup olmadığını ve sonuçların farklı spor türleri veya sporcular için neyi gösterdiğini merak ediyorum.

Bir cevap:
rrirower
2015-06-15 19:29:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Neyin "güçlü araştırma" olduğunu düşündüğünüzü bilmiyorum. Ancak, "zihinsel dayanıklılık" kavramını ele alan birkaç spor psikolojisi makalesi var. Journal of Applied Sport Psychology (2002) 'de, Galler Üniversitesi'nden Jones, Hanton ve Connaughton, zihinsel dayanıklılığın ne olduğunu ve bir kişinin niteliklerinin neler olduğunu belirlemek için on uluslararası seçkin atlet üzerinde çalıştı. zihinsel olarak zor. Nispeten küçük bir çalışma olmasına rağmen, zihinsel dayanıklılığı tanımlar:

Zihinsel dayanıklılık, aşağıdakileri yapmanızı sağlayan doğal veya gelişmiş psikolojik kenara sahiptir:

  • Genel olarak, sporun bir oyuncuya dayattığı birçok taleple (rekabet, eğitim, yaşam tarzı) rakiplerinizden daha iyi başa çıkın.

  • Özellikle, rakiplerinizden daha tutarlı ve daha iyi olun baskı altında kararlı, odaklanmış, kendinden emin ve kontrol altında kalmaktadır.

Tanım, odak grupları, bireysel görüşmelerden oluşan üç aşamalı bir çalışmadan sonra ortaya çıktı. ve " zihinsel dayanıklılık özelliklerinin tanımı ve sıralamasının bireysel değerlendirmesi ". Zihinsel dayanıklılığın 12 özelliğini belirlediler ve bir "önem sıralaması" uyguladılar. Araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarının okçuluk, çim hokeyi, atletizm, jimnastik, buz pateni, halter, squash, yüzme, sürat pateni, bisiklet, dernek futbolu, judo, kürek ve modern pentatlon alanlarındaki takımlara ve bireysel oyunculara yardımcı olduğunu iddia ediyor. Sonuçları farklı sporlara veya sporculara göre ayırt etmediler.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...