Soru:
Avrupa futbol liglerinde beşinci Büyük Beşli kim?
Bebs
2017-03-27 15:51:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Avrupa'nın en büyük beş futbol ligine Büyük Beşli olarak atıfta bulunmak yaygındır.

İlk dört lig şunlardır:

Avrupa futbol müsabakası sonuçlarına göre, beşincinin kim olduğu değişebilir.

TL; DR

Gördüğümüz gibi, yıllar içinde değişebileceği için güçlü bir beşinci yoktur ve 5., 6. ve 7. sonuçlar sonuçlarına çok yakındır ve ilk dörtten uzaktır. Peki beşinci kimdir ve buna nasıl karar verilir?

Wikipedia makalesinde [Big Five] (https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Five) Ligue 1'den bahsediyor: "dünyanın en prestijli ulusal futbol ligleri (İngiltere Premier Ligi, İspanyol La Liga, İtalyan Serie A, Alman Bundesliga ve Fransız Ligue 1) ". [Mevcut revizyon] 'a bağlantı (https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Big_Five&oldid=782696167).
Iki yanıtlar:
gdrt
2017-03-27 18:14:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fransa Ligue 1, birkaç nedenden dolayı fiilen ilk 5'te yer alıyor:

 • Daha rekabetçi (2017/18 sezonu itibarıyla istatistikler):
 • Ortalama katılım daha yüksek (2017/18 sezonu itibarıyla istatistikler):
  • Fransa Ligue 1 (20 takımı var): 22,524”
  • Hollandalı Eredivisie (18 takım ): 19.001”
  • Rusya Premier Ligi (16 takım): 13.956”
  • Portekiz Primeira Liga (18 takım): 11.967
 • Daha yüksek maaşlar:

 • Ve son olarak, muhtemelen Fransa, Avrupa ve Dünya futbolunda daha büyük bir oyuncu olduğu için iki kez Dünya Kupası şampiyonu ve iki kez Avrupa Şampiyonası şampiyonu olurken, söz konusu diğerleri sadece bir kez Avrupa Şampiyonası kazandı. ( Milli takımın gücü, liginin gücünü göstermesi gerekmese de, bir dereceye kadar Fransız Ligue 1'in neden Avrupa Beşleri arasında ilk sırada yer aldığını belirleyen faktör olabilir ).

Bunun yanı sıra, ilk 5 içinde olmanın gerçekten önemli olduğu tek pratik senaryo, prestijli Altın Ayakkabı ödülünü kazanan kişiyi belirlemektir:

Altın Ayakkabı, ağırlıkların ligin UEFA katsayıları üzerindeki sıralamasına göre belirlendiği bir puan sistemine göre verilir. İlk beş ligde atılan goller iki faktörle çarpılır, böylece daha zorlu liglerdeki oyuncuların kazanma şansı daha yüksektir.

Philip Kendall
2017-03-27 16:28:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cevap Ligue 1'dir. Sizin de belirttiğiniz gibi, bunun Avrupa müsabakalarındaki sonuçlara dayalı olarak doğrulanması gerekmez. Yine de bu tartışmayı etkileyen birkaç faktör daha var:

 • Göstermesi çok zor olsa da, Ligue 1 kulüpleri tarafından ödenen ücretlerin Primeira Liga'dakilerden önemli ölçüde daha yüksek olduğu izlenimi var. veya Eredivisie. Yetenekli kişileri çekmek için fazla ödeme yapmakla ünlü olan Rusya Premier Ligi için bunun ne kadar doğru olduğundan emin değilim (ABD'deki MLS gibi).
 • Derinlik Ligue 1, bahsettiğiniz diğer liglerden daha büyük - örneğin Primeria Liga'yı ele alırsak, üç kulüp (Benfica, Porto ve Sporting) iki hariç tüm şampiyonlukları kazandı. Bu üçünün ötesine geçtiğinizde, kalitede büyük bir düşüş olur.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...