Soru:
Evde doğan menajerler uluslararası futbolda daha başarılı mı?
stevvve
2012-06-15 19:20:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uluslararası kadroların yöneticilerine gelince, bazıları büyük başarılar elde ediyor (örneğin Vicente del Bosque) ve diğerleri kadar başarılı değil (diğerleri arasında Steve McClaren).

Orada mı? Bir yöneticinin başarısı ile kendi ülkesinin takımını yönetip yönetmediği arasında herhangi bir ilişki var mı? (ör. İspanya doğumlu, İspanyol milli futbol takımını yöneten)

Bir cevap:
posdef
2012-06-16 03:39:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Harika bir soru, ne kadar zor olursa olsun ... için tatmin edici bir cevap vermek ne kadar zor olsa da :)

Size milli takımlarda yurtiçinde büyümüş ve yabancı menajerler hakkında istatistik veremem, ancak sadece belirtmek istiyorum hiç de başarılı olmayan pek çok yerli yöneticinin olduğu gibi harikalar yaratan yabancı yöneticiler olduğu. Bazı örneklere bakalım:

  • Brezilya tüm Dünya Kupası şampiyonluklarını Brezilyalı teknik adamlarla kazandı, 2. veya 3. olduklarında bile Brezilyalı teknik adamlar vardı. Bu nedenle, yabancı bir menajerleri olup olmadığını bilmiyorum ve bu onlar için pek sorun olmamış gibi görünüyor.

  • İtalya, tıpkı Brezilya gibi, tüm şampiyonluklarını kazandı, Dünya Kupası'nda İtalyan menajerlerle birlikte 2. ve 3. oldu.

  • Almanya, yine İtalya ve Brezilya gibi, Alman menajerlerin liderliğinde dünya kupasında ilk üç sırada yer aldı.

Aynı model Fransa ve Arjantin için de geçerlidir (muhtemelen diğer ülkeler için). Örneğin Türk milli takımı, ancak Türk menajerleri varken atılımlar yaptı. Öte yandan Yunanistan, bir Alman menajer olan Otto Rehhagel'in yönetiminde bir atılım gerçekleştirdi ve bu sırada Euro 2004'ü kazandılar: ev sahibi ülkeyi (Portekiz), unvan sahiplerini (Fransa) ve popüler favoriyi (Çek Cum. ).

Benzer şekilde Rusya, önce Guus Hiddink ve ardından Dirk Advocaat ile büyük bir uluslararası başarı serisi elde etti, ikisi de Hollandalı. Rusya milli takımında bir Rus menajerin lider olduğu büyük bir başarıyı hatırlamıyorum.

Bu soruya kesin bir yanıt vermek zor, ancak Dünya Kupası'nın milli takımlar için yeterince iyi bir başarı ölçütü olduğunu düşünürseniz, ölçeklerin kesinlikle daha çok yerli yetiştirilenlere yönelik olduğunu söyleyebilirim. Koçlar, ki bu bana çok şaşırtıcı bir fikir değil. Ulusal takımlara koçluk yapmak / yönetmek zordur, oyuncular birbirleriyle oynayamazlar ve aralarında güçlü rekabetler olabilir (örn. İngiltere, İspanya), programlar zor olabilir ... oyuncuların etrafında birleşmeleri için zemin hazırlayın ve moralleri karıştığında veya kafaları karıştığında onları motive edebilsinler, tembel veya kayıtsız olduklarında duyularına göre sallayın. Bu ortak zeminlerin, değerlerin çoğunun bir ulus ve dilde yetiştirilmenin kültürel kodlarında yer aldığına inanıyorum. Yabancı bir teknik direktör, bir milli takıma birçok yönden fayda sağlayabilir, ancak ihtiyaç duyulduğunda, yerli bir menajerin onların yerine gelmesi daha olasıdır.

Sorunuzun yanıtlanmasına yardımcı olacağını umuyoruz

+1 - Bir şansım olursa, cevabınızı istatistiklerle tamamlayabilirim.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...